Czy istnieje potrzeba wymieniać implanty stomatologiczne?

Dodano: 11 sty 2024

Jeśli szukasz w internecie jak odzyskać ładne i funkcjonalne zęby po utracacie własnego uzębienia, na pewno natrafiłeś/aś na informację o implantach stomatologicznych. Ich wkręcenie przynosi wiele zalet, ale skoro tu jesteś, na pewno masz jeszcze wątpliwości. Chociażby takie czy implanty trzeba wymieniać? a jeśli tak, to jak często? 

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, że 96% zabiegów  implantologicznych kończy się sukcesem. Implanty zębowe uważane są za najtrwalsze i najbardziej niezawodne rozwiązanie do zastępowania naturalnych zębów. Dlatego uważamy tę metodę leczenia za najlepszą, o ile pozwalają na to warunki w jamie ustnej i organizmie człowieka.

Anatomia implantu zębowego

Zanim zbadamy trwałość implantu dentystycznego, należy zrozumieć z czego składa się implant. Składa się on z trzech głównych komponentów:

  1.  Sam implant – zazwyczaj wykonany z tytanu wysokiej klasy chirurgicznej, ewentualnie ceramiczny. Wkład implantu umieszczany jest bezpośrednio w kości szczęki, gdzie w kilkumiesięcznym procesie łączy się z żywą tkanką – proces ten nazywa się osseointegracja. 
  2. Łącznik implantu – Po procesie adaptacji implantu wkręcany jest łącznik. Wystaje on nieco ponad linię dziąseł i umożliwia przymocowanie do niego ostatecznego zęba, czyli korony. 
  3. Korona – Po przykręceniu łącznika można dodać koronę. Sztucznego zęba można przykleić za pomocą cementu stomatologicznego lub przymocować za pomocą specjalnych śrub. 

Ciekawostką jest to, że częściej zniszczeniom ulegają korona lub łącznik, a nie sam implant, który schowany jest w dziąśle. 

wymiana implantów zębowych

Trwałość implantów zębowych

Implanty są w stanie przetrwać w jamie ustnej całe życie. Oczywiście pod warunkiem, że o nie dbamy. Ważne, aby zachować odpowiednią higienę jamy ustnej oraz systematycznie uczęszczać na kontrole do stomatologa. Najbardziej narażoną częścią implantów zębowych jest korona. Ma ona bezpośredni kontakt z żywnością, napojami czy dymem papierosowym. Oddziałują na nią siły naszych mięśni i innych zębów. Korona na implancie zazwyczaj wytrzymuje 15-20 lat. Żywotność korony jest również zależna również od materiału, z którego jest zrobiona. Ząb zrobiony z metalu i odpowiednio zadbany może wytrzymać jeszcze dłużej.

W porównaniu z alternatywnymi metodami odbudowy uzębienia, implanty stomatologiczne są najbardziej trwałą metodą leczenia. Choć kosztują najwięcej, ich trwałość i jakość jest znacznie dłuższa niż w przypadku protez lub mostów, co pozwala zaoszczędzić ogromną ilość czasu, zmartwień i pieniędzy w przyszłości.

Kiedy trzeba usunąć implant zębów?

Implanty zębowe, jeśli są poprawnie wkręcone oraz pacjent nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań do ich posiadania, są bezpieczne i nie ma potrzeby ich usuwania, gdyż są bardzo skuteczną formą leczenia. Natomiast istnieje kilka sytuacji, gdy implant należy usunąć lub wdrożyć leczenie antybiotykowe:

  • choroby dziąseł – choć implanty są odporne na próchnice to zapalenie dziąseł może poważnie naruszyć strukturę implantów, więc należy pamiętać o prawidłowej profilaktyce, a przede wszystkim o regularnym myciu zębów. 
  • bruksizm – zgrzytanie i zaciskanie zębów wpływa na tak samo na implant jak na pozostałe nasze zęby. Siły oddziaływające na sztuczny ząb mogą doprowadzić do naruszenia struktury implantu bądź korony. Należy używać specjalnych nakładek na bruksizm, które niwelują siłę nacisku na zęby. 
  • stan zapalny i duży ból – mały procent implantów nie przyjmuje się. Kiedy jednak tak się stanie, organizm traktuje implant jako ciało obce i wdraża stan zapalny, miejsce jest opuchnięte i czuć duży ból. W takim przypadku jest konieczne usunięcie implantu. 
  • zanik tkanki kostnej – jeśli tkanka kostna zanika to umieszczony w niej implant nie ma prawidłowego podparcia, zaczepu. Spowoduje to ruszanie się implantu i konieczność jego usunięcia. 

© 2023 Implant System. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin