5 faktów o implantach zębów
Dodano: 04 maj 2024
5 faktów na temat implantów
Implanty zębów to coraz częściej i chętniej wybierana metoda uzupełnienia braków zębowych. Ich popularność rośnie dzięki najnowszym technologiom i rozwiązaniom, które wspomagają proces skutecznego leczenia. Warto wybrać implanty jako środek skutecznego leczenia. W tym artykule opiszemy 5 wybranych przez nas faktów o implantach, które mogą Cię przekonać do nich.
Implanty przywracają prawidłowy zgryz
Gdy stracisz ząb z powodu choroby lub urazu i nie zastosujesz leczenia implantologicznego to pozostałe zęby będą chciały zagospodarować tę nowopowstałą pustą przestrzeń. Z pozoru wydawałoby się to dobrym rozwiązaniem, niestety doprowadzi to do zaniku kości, wady zgryzu i zmiany wyglądu Twojego wyrazu twarzy.
Wkręcając implant, który wypełni przestrzeń po utracie zęba, powrócisz do swojego pierwotnego wyglądu i odzyskasz pełną funkcjonalność jamy ustnej. Oprócz tego odciążysz sąsiednie zęby, które były zmuszone brać na siebie zwiększone obciążenia.
Implanty integrują się z naszym ciałem
Implanty wykonane są z biokompatybilnych materiałach jak cyrkonu lub tytan, posiadają specjalne powłoki, dzięki którym możliwe jest ich integracja z tkankami kostnymi. Ten proces nazywa się osteointegracją. Organizm radzi sobie z takim obcym ciałem bardzo dobrze i niezwykle rzadko zdarza się odrzucenie implantu. Dzięki wszczepieniu implantów kościec zapewnia sobie odpowiednie obciążenie i chroni się przed degradacją.
Implanty stomatologiczne należy myć
Choć same w sobie implanty nie mogą mieć próchnicy, gdyż nie są tkanką żywą, ale na nich również zbiera się osad i kamień nazębny. Środowisko bakterii, które przylega do dziąsła i innych zębów jest proszeniem się o stan zapalny. Nie dbanie o higienie implantów może doprowadzić do peri implantitis.
Wszczepienie implantów zębowych nie jest niebezpiecznie i skomplikowane
Wiele osób ma wrażenie, że leczenie implantologiczne to bardzo skomplikowany i niepewny proces. Natomiast sam zabieg wkręcenia implantów trwa około 15 minut i jest stosunkowo łatwym zabiegiem. 98% wszystkich zabiegów kończy się sukcesem, przyjęciem implantu. Pozostałe 2% wynika głównie z chorób i nieodpowiedniego dbania o nowe zęby. Jeśli pacjent jest dorosły, ma trochę tkanki kostnej, w którą można wkręcić implant oraz nie ma przewlekłych chorób to istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że jego implant będzie służył mu do końca życia.
Pierwsze implanty były zakładane już w VI wieku
Archeolodzy znaleźli w szczękach Majów kawałki muszli w kształcie zęba, która miały uzupełniać utracone uzębienie. Częstym procederem było również wykorzystywanie zębów zmarłych osób do poprawiania własnej estetyki uśmiechu.
Faktem jest, że dopiero w 1965 roku nastąpiło pierwsze wszczepienie implantu z tytanu, którego używa się do dziś.